COMMUNITY GROUPS

Organisation

Contact

When and Where

  Art Club

  Mrs Anne McLennan

  336 4327

  Mondays Large Hall 10am-12noon

  Tuesdays Small Hall 10am -12.30pm

  Badminton Club

  Ms Linda Finnie 

  lindafinnie@hotmail.co.uk

  Wednesdays Large Hall 9.30am-12noon

  Wednesdays Large Hall 8pm–10.30pm

  Thursdays Large Hall 9.30am–12noon

  Beavers           

  23rd@craigalmond.org.uk

  Mondays Upper Hall 6.15pm-7.15pm

  Fridays Small Hall 6pm-7pm

  Blood Transfusion

  Mrs Morag Thomson 332 8002

  Large Hall twice a year

  Brownies

  Mrs Alison Will 332 8425 /   blackhallguiding@gmail.com

  Tuesdays 202A Large Hall 6pm-7.30pm

  Tuesdays 202B Upper Hall 6pm-7.30pm

  Wednesdays 202C Large Hall 6pm-7.30pm

  Wednesdays 202 Small Hall 6.15pm-7.30pm

  Cubs

  23rd@craigalmond.org.uk

  Mondays Large Hall 6.30pm-7.45pm

  Dancing (Children’s)

  Edinburgh Dance Academy 337 3402

  Thursdays Small Hall 4pm-7pm

  Dramatic Society

  Mr Dave Halbert 332 8425

  secretary@scds.co.uk

  As arranged

  Edinburgh Floral Art Club

  Mrs Violet Troup   

  angus_troup@blueyonder.co.uk

  Fridays (2nd Friday Sept-Dec and Feb-June)

  Large Hall 2pm-4pm

  Fresh Start

  Mrs Fiona Cooke

  Fridays Small Hall collections taken 10am-  12noon

  Guides

  Mrs Alison Will 332 8425

  blackhallguiding@gmail.com

  Fridays 157 Upper Hall 7pm-9pm

  Fridays 157A Small Hall 7.15pm-9pm

 Tuesdays Seniors Upper Hall 7.30pm-9.30pm

  Horticultural Society

  Mr Steve Barton 332 8624

  steve_ j _barton@hotmail.com

  Mondays (2nd Monday in the month)

  October to May Small Hall 7.45pm

Jubilo Choir

  Jubilo Secretary

  info@jubilo.org.uk

  Sundays Sept-May Large Hall 7.30pm-9.30pm

  Junior Singers

  Mrs Amy Donaldson 332 1354

  Thursdays Term Time Upper Hall  

  3.30pm-4.15pm

  Knit and Natter

  Mrs Lilian Cockburn

  332 4841 / stcknitnnatter@gmail.com

  Mondays Upper Hall 7.30pm-9.30pm

  North West Heritage

  Mrs Charlotte Cowe 336 2494

  charlotte@dmains.co.uk

 Meetings held monthly Sept – April (not Dec) 

 7.30pm alternate Blackhall/Davidsons Mains

  Pilates Classes

  Mrs Diane Sidey

  diane@sideys-pilates.co.uk

  Thursdays Small Hall 10am-11am

  Thursdays Upper Hall 6pm-9pm

  Playgroup

  Mrs Sarah Adam 07999 514809

  blackhallplaygroup@hotmail.co.uk

 Tuesdays, Wednesday, Thursdays Term Time U pper Hall 9am-11.30am and 12.15pm-2.45pm

  Rainbows

  Mrs Alison Will 332 8425

  blackhallguiding@gmail.com

  Mondays 202A Small Hall 6pm-7pm

  Tuesdays 157 Small Hall 6pm-7pm

  Wednesdays 202  Small Hall 5pm-6pm

  Wednesdays 157A Upper Hall 5pm-6pm

  Scottish Country Dancing

  Mrs Margaret Brown 332 5957

  Thursdays Large Hall 7.30pm-9.30pm

  Scout Troop

  23rd@craigalmond.org.uk

  Fridays Large Hall 7.30pm-10pm

  Tap Classes (Adult)

  Mrs Jane Marryat 312 7048

  Wednesdays Upper Hall

  Intermediate 7pm-8pm Advanced 8pm-9pm

  Toddlers (Waiting List)

  blackhalltoddlers@yahoo.co.uk

  Mondays Upper Hall 9.30am-11am

  Tuesdays Large Hall 9.30am-11am

  Tuesday Topics

  Mrs Sheena Wilson 332 4078

  Tuesdays fortnightly Sept-May Small Hall

  7.30pm-9pm

  Yoga Classes

  Ms Esme Lopez 07800 850307

  esme@yogawithesme.com

  Mondays Small Hall 9.45am-10.45am

  Zumba

  Ms Gabi Brown 07720 867472

  gabi@zumbaedinburgh-gabi.com

  Tuesdays Large Hall 8pm-9pm

  Saturdays Large Hall 10am-11am

                                                                                               

 



Registered Scottish Charity, No: SC008756